Бълхи

Описание

Има приблизително 1600 вида бълхи (разред Siphonaptera ). Проблемите с разпространението на бълхите са важни за опазването на човешкото здраве, заради това, че бълхите са разпространени в изобилие по целия свят и причиняват дразнещи ухапвания, които могат да бъдат опасни за здравето. Бълхите се развъждат по птиците и бозайниците, включително хората, но най-вече изобилстват при гризачите.

Котешката бълха е сред най-разпространените сред хората. Другите бълхи като кучешката бълха, човешката бълха, ориенталската плъхова бълха и още няколко вида бълхи по гризачите само от време на време се явяват вредител за човека. Възрастните бълхи са малки, безкрили, с твърда обвивка насекоми, които са плоски от двете страни (като риба). Те имат от черен до кафяво-черен цвят и размери от 1 мм до 6 мм. Природата е създала бълхите така, че да могат свободно да се придвижват сред космите и перата на техния приемник. Лесно могат да скачат чрез задните си крака, които са специално пригодени за това.

Жизнен цикъл и развитие

Бълхите преминават през четири етапа в развитието си: яйце, ларва, какавида и възрастен индивид. Ларвите са белезникави, безкраки, слепи и приличат червеи. Достигат до 6 мм, когато напълно пораснат и са покрити на места с косми. Какавидите са затворени в пашкули, които са покрити с частици пръст и мъх и приличат на малки прашинки. Яйцата, ларвите и какавидите са стадии, които рядко се виждат.

Бълхите се чифтосват обикновено върху животното приемник, но не винаги. Женските бълхи се чифтосват само веднъж. Имат нужда да се хранят с кръв преди да поставят оплодените яйца и не всички яйца се оставят наведнъж. Яйцата лесно могат да паднат на земята, в гнездото или мястото, където спи животното гостоприемник преди да са се слепили или прикачили за приемника си. Женската бълха може да постави от 4 до 8 яйца след като се нахрани с кръв и няколко стотин за целя си живот.

От яйцата се излюпват ларви след 2 до 3 седмици. Ларвите се хранят с органични остатъци като косми и пера и най-вече със засъхнала кръв в изпражненията на възрастните бълхи. В общи линии се хранят между 9 и 15 дни преди да образуват пашкул, в който да се развие какавидата им, но понякога този период може да бъде до 200 дни. Фазата на какавида може да трае от 7 дни до 1 година, докато се развие възрастния индивид. Повечето бълхи имат нужда от 30 до 75 дни за да завършат жизнения си цикъл, когато са налице подходяща влажност и топлина. Те смучат кръв и са способни да оцелеят няколко седмици далеч от госторприемника си без да се хранят.

Семейства връщащи се от ваканция вкъщи могат да бъдат посрещнати от голям брой гладни възрастни бълхи. Всъщност живущите усещат проблема с бълхите, когато махнат животното приемник от жилището си. В тези случаи животното приемник или придружава семейството или се настанява във временен приют, така че бълхите, които се развиват в отсъствие на домашното животно нямат нищо, от което да се хранят. След завръщане в жилището, собствениците на домашни любимци стават основна цел на бълхите като се превръщат в първо хранене с кръв за тях. Много хора откривайки бълхи извън жилищата си погрешно ги наричат „пясъчни бълхи”. Няма вид бълхи с такова име. Много видове като котешките или кучешките бълхи се развиват на пясъчни места, защото са паднали там (като яйца или като възрастни индивиди) от заразени с бълхи животни. Дори бездомни котки или кучета спящи на стълбите или под верандата на къщата могат да разпространят достатъчно яйца на бълхи, за да започне заразяване. Това е особено вярно, когато бездомните животни спят на изтривалката пред вратата.

Сайтът barimax.bg използва "бизквитки". Натиснете тук за допълнителна информация.